2021-05-20

“Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

“Jerzy Skolimowski pewnie powiedziałby, że to jego strój roboczy, że chodzi w takim kostiumie do pracy. Olga Tokarczuk, że Nagroda Nobla wymaga odpowiedniego stroju, oprawy, odpowiedniej sukni” – powiedziała podczas wernisażu wystawy “Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie” Katarzyna Sienkiewicz, dyrektorka lubelskiego Centrum Spotkania Kultur. To tam znalazł się m.in. uszyty przeze mnie smoking Jerzego Skolimowskiego, w którym pięć lat temu reżyser odbierał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji.

Wśród wielu kreacji, które gwiazdy nosiły na czerwonym dywanie, są też inne mojego autorstwa. Jak choćby suknia, którą Magdalena Cielecka założyła na festiwal filmowy w Berlinie w 2016; suknia, którą w tym samym roku na festiwal w Cannes wybrała Grażyna Torbicka; czy suknia, w której nagrodę polskich Orłów dla najlepszej aktorki w 2019 roku odebrała Aleksandra Konieczna. Jest też smoking Mai Ostaszewskiej z ceremonii Róże Gali 2015. Moje projekty w Lublinie zobaczycie wraz z tymi autorstwa m.in. Gosi Baczyńskiej, Macieja Zienia, Vasiny czy duetu Paprocki & Brzozowski.

Kurator wystawy, Marcin Fedisz, przyznał, że podobają mu się wszystkie stroje, “bo sam je wybrał”. I wyjaśnił, że dwuznaczność tytułu ekspozycji jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Bo mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania. “Czerwony dywan to nie zawsze tylko zabawa, to też ciężka praca. Czasami to promocja filmów, spektakli, a żeby dobrze pracować to trzeba być dobrze ubranym i właśnie taką ekskluzywną odzież roboczą staramy się pokazać na tej wystawie. Nie chcę dużo mówić, bo modę trzeba oglądać, trzeba nosić, a nie o niej opowiadać” – dodał.

“Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie” znajduje się w Spotkania Kultur w Lublinie. Można ją oglądać do 11 lipca w godz. 12-18, za wyjątkiem poniedziałków.

Website art direction and design: Bluedot Collective, Thomas Le Provost. Dev: Marketing Match
Ok, rozumiem