2023-12-13

„1670”

Aby „postawić” spódnicę, która jest suto marszczona przy gorsecie, trzeba ją przyszyć ręcznie. „Przelecisz” maszynowo, wyjdzie płasko, a nawet (nie zawaham się użyć górnolotnych słów) bez duszy. Nie ma tu drogi na skóty, żadna z maszyn do szycia nie odda miękkości szycia ręcznego.

Bardzo mi zależało, by kostiumy do „1670” miały w sobie realizm, żeby mówiły do widza nie w czasie teraźniejszym, tylko w przeszłym. Stąd moje długie przygotowania do tego projektu, studiowanie malarstwa z epoki, poszukiwanie metod i technik dla tego okresu stosownych. Brzmi mozolnie, ale to tylko pozory.

Kocham szyć, a ręczna praca jest dla mnie formą medytacji. Bardzo lubię przeglądać stare ryciny przedstawiające krawców w ich pracowniach. Może kiedyś zauważyliście, że większość z nich szyje siedząc na stołach, w pozycji ze skrzyżowanymi nogami. Było to tak popularne i uniwersalne bez względu na zakątek świata, że zwrot „siad turecki” w języku angielskim brzmi „tailor sitting”. W takich pozycjach barokowy malarz Quirijn van Brekelenkam sportretował dzieci przyuczające się do fachu w zakładzie krawieckim, tak siedzą krawcy na rycinie z podręcznika do krawiectwa „Art du tailleur” z 1769 roku, ale i ci sfotografowani przy Savile Raw w latach czterdziestych XX w. Współcześnie wydaje się to dziwaczne i niewygodne, a jednak – gdy ma się w dłoniach długie metry tkaniny – to właśnie ta pozycja jest najbardziej odpowiednia.

Ja również mam swoje krawieckie przyzwyczajenia. Raczej nie siadam na stole; tak jak architekci, wybieram ergonomiczny nowoczesny stołek. Jednak duży stół krojczy jest nieodzowny w tym fachu. Nie inaczej było w przypadku pracy nad kostiumami „1670”. Wszystkie rękawy i spódnice były marszczone i zszywane ręcznie.

„1670” dostępny na platformie Netflix od 13 grudnia 2023. Z ogromną przyjemnością współtworzyłem kostiumy dla kilku bohaterów tego serialu.

Reżyseria: Maciej Buchwald, Kordian Kędziel
Scenariusz: Kuba Rużyłło
Producent kreatywny: Ivo Krankowski
Producent: Jak Kwieciński
Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Website art direction and design: Bluedot Collective, Thomas Le Provost. Dev: Marketing Match
Ok, rozumiem