2020-01-31

Projektant roku

“Projektant roku” – w takiej kategorii nagrodził mnie magazyn “Twój Styl”, który po raz 21. wręczył nagrody w konkursie Doskonałości Mody. Podczas gali, która odbyła się 24 stycznia w Warszawie, wyróżniono najlepsze marki ekskluzywne i popularne. Wybrano też topowych projektantów, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odnieśli największe sukcesy w branży. To zaszczyt znaleźć się w tym gronie.

Ale to nie tylko nagroda dla mnie, ale też dla nowego myślenia w branży mody, które szczerze popieram. Odbierając ją powiedziałem: – Moja linia ready-to-wear świadomie jest małą, kolekcją kapsułową – składającą się z projektów, które mają przetrwać próbę czasu i nie minąć wraz z trendami. Tworząc ją miałem na uwadze, że przez ostatnie 15 lat liczba produkowanych ubrań przez przemysł modowy podwoiła się, a ponad połowa jest wyrzucana po roku użytkowania. Fakt, że branża mody jest najbardziej zanieczyszczającym naszą planetę przemysłem, wynika ze zjawiska “Fast Fashion” – mody masowej produkcji, ze zwiększoną liczbą kolekcji i często zaniżonymi cenami. W efekcie w skali światowej co sekundę na wysypiska trafia śmieciarka pełna tekstyliów, a koncerny odzieżowe odpowiadają za 92 mln ton odpadów stałych składowanych każdego roku na wysypiskach.

Niemal 2 mln Polaków są tak uzależnione od mody, że nabywają nową odzież co najmniej raz w tygodniu. Zaś w skali planety coroczna konsumpcja ciuchów i innych tekstyliów to więcej niż 30 mln ton, czyli tyle, ile waży 6 mln słoni albo całkiem pokaźna asteroida. Czas powiedzieć “stop”! Kupujcie mniej! Rezygnujcie z zakupów, jeżeli niczego nie potrzebujecie. Kupujcie tylko rzeczy najwyższej jakości. Wierzę w modę zrównoważoną i w słowa mojej babci, która mi powtarzała: “Nie stać nas na rzeczy tanie”. Ta nagroda będzie mi zawsze przypominać, jak bardzo miała rację.

Dziękuję redakcji i jury za nagrodę, a pozostałym laureatom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

fot. Podlewski/AKPA
fot. Podlewski/AKPA
fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
fot. Podlewski/AKPA
Website art direction and design: Bluedot Collective, Thomas Le Provost. Dev: Marketing Match
Ok, rozumiem